ELIASZ GRALAK
TRENER PERSONALNY - NATUROPATA - TERAPEUTA MANUALNY - CHIROPRAKTYK - TERAPEUTA P-DTR
Jeżeli szukasz informacji na temat MANIPULACJI POWIĘZI świadczy to o tym, że jesteś zainteresowany naturalnym sposobem leczenia. Terapię powięziową wykorzystuje w swojej praktyce bardzo często, ponieważ większość zaburzeń wynika właśnie z tej tkanki. To bardzo skuteczna terapia, a diagnostyka samego zabiegu jest bardzo zaawansowana i holistyczna. Specyfika zabiegu jest inna niż byś się spodziewał. U dołu strony jest kilka informacji na temat tej terapii.
Manipulacja powięzi
Powięź to błona, która ma za zadanie zewnętrznej ochrony mięśni i organów. Powięzi utrzymują całe ciało jako zwartą konstrukcję oraz napinają poszczególne jego części. Tkanka ta jest bardzo unerwiona, co sprawia, że przeciążenie jej może skutkować pojawieniem się dolegliwości bólowych w różnych częściach twojego ciała. Ból powodowany jest brakiem przesuwalności warstw powięziowych po sobie. Co z kolei wiąże się z ograniczeniem ruchomości, zaburzeniem pracy układu krwionośnego, czego konsekwencją są dolegliwości.
Powięź jest tkanką, która ma wpływ na wszystkie układy naszego ciała, dlatego jej zaburzenie może skutkować różnymi objawami pochodzącymi z wielu układów w tym hormonalnego. Często są to bardzo niespecyficzne objawy, które są podobne do poważnych zaburzeń np. bóle w klatce piersiowej przypominające zawał serca. Na co dzień powięź w skutek przeciążeń lub braku ruchu, a także emocji oraz nieprawidłowego żywienia, może się nadmiernie napinać i powodować ból w różnych okolicach naszego ciała.
Na organizacje powięzi mają bezpośrednio mają wpływ nasze urazy, które mieliśmy w życiu. Nawet te z dzieciństwa lub życia płodowego, a to ma wpływ na problemy w dorosłości. Bóle kręgosłupa mogą pochodzić zatem z zaburzeń pracy rąk bądź nóg.
Manipulacje powięzi to metoda terapii manualnej, która cechuje się całościowym podejściem do terapii. Ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń układu ruchu oraz poprzez połączenia powięziowe pomaga w leczeniu różnego rodzaju dysfunkcji układu trzewnego, jak np. Zespół jelita Drażliwego (IBS) czy napięciowe bóle głowy.
Metoda uwzględnia całościowe podejście do ciała, traktując poszczególne jego segmenty, jako pojedyncze ogniwa łańcucha tkankowego, którego ciągłość zapewnia powięź. Podejście takie sprawia, że poszukiwana jest przyczyna bólu, która może być znacznie oddalona od od miejsca manifestacji bólowej. Dzięki temu możemy badać powiązania pomiędzy różnymi patologiami występującymi u pacjenta i stosować zindywidualizowane leczenie, pozwalające całemu systemowi odzyskać fizjologiczną równowagę. Poprzez nacisk na dokładny wywiad, testy ruchomości oraz sprawdzając manualnie napięcie tkanek, możliwe jest ustalenie, co spowodowało i gdzie leży pierwotna dysfunkcja wpływająca na dolegliwości pacjenta. W podejściu terapeutycznym Fascial Manipulation wykorzystuje się obecność szczególnych punktów, które są w stanie wywoływać ból i zaburzać równowagę. Następnie punkty te poddaje się manipulacji "głębokiego masażu”. Ma to na celu przywrócić odpowiednią funkcję w obrębie tkanek, a co za tym idzie zmniejszyć dolegliwości poprzez przywrócenie równowagi. Manipulacjami powięzi możemy leczyć:
- dolegliwości bólowe aparatu ruchu,
- ograniczenia ruchomości,
- zaburzenia posturalne,
- wady postawy urazy i przeciążenia układu kostno- stawowego i mięśniowego,
- różnego rodzaju czynnościowe zaburzenia układu trzewnego.
Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod wprowadzania ciała w równowagę. Z uwagi na liczne połączenia powięzi i wpływ tej tkanki na praktycznie każdy element naszego ciała możemy pozbyć się wielu dolegliwości nie tylko mięśniowo-szkieletowych, ale również pochodzących z zaburzeń czynnościowych układu pokarmowego.