top of page

ŁOKIEĆ TENISISTY - mechanizm powstawania, leczenie

‼️UWAGA‼️ŁOKIEĆ TENISITY - mechanizmy powstawania


Celem bliższego poznania przez pacjentów czym się zajmuje oraz poznania powstawania różnych patologii w naszym ciele, począwszy od dzisiaj będę publikował #case które będą pomagać spoglądać na problemy pacjentów z szerszej perspektywy.

Materiał ten może posłużyć również na inne spojrzenie na terapię przez innych terapeutów. Takie materiały będą publikowane ok. raz w tygodniu. Dzięki nim zobaczycie jak cudowne i skomplikowane jest nasze ciało 🧐


➡️Czym jest ŁOKIEĆ TENISITY?

Każdy terapeuta odpowie: BÓL BOCZNEJ CZĘŚCI ŁOKCIA - ALE CZY ABY NAPEWNO❓Zobaczcie sami‼️


➡️Jest bolesną dolegliwością wywodzącą się z okolicy przyczepu ścięgien mięśni prostujących nadgarstek. Ból zazwyczaj lokalizuje się w nad kłykciu bocznym kości ramiennej. Jest raczej najczęstszą dolegliwością występującą w obrębie tego stawu. Jako patomechanizm można by wskazać często powtarzające się czynności, w których potrzebna jest stabilizacja nadgarstka. Np. ćwiczenia na siłowni, budowlańcy (wiercenie, malowanie, szpachlowanie), informatycy (przez wymuszenie pozycji nadgarstka w momencie poruszania myszką) i wiele innych.

➡️COŚ WIĘCEJ NIŻ ŁOKIEĆ

W naszym cudownym ciele nic jednak nie jest zero-jedynkowe. Mam na myśli to, że jeżeli każdy ruch w jakiś sposób obciążający nadgarstek miałby powodować łokieć tenisisty to nie byłoby ludzi nie borykających się z taką przypadłością.

Zanim nasze ciało zrobi sobie „kuku” i zacznie się ból dochodzi do ciągu zdarzeń, które w konsekwencji wywołują odpowiedni objaw w naszym ciele. Jak to rozumieć? Zanim pojawi się ból nasz organizm szuka sposobów, aby do niego nie doszło. Uruchamiają się procesy kompensacyjne, które angażują inne struktury do pracy, aby zapobiec pojawieniu się bólu. Patologii ulega nie tylko jedno ścięgno, ale również wszystkie struktury zaangażowane w proces kompensacyjny, dlatego w leczeniu takiej dolegliwości należy rozszerzyć pole poszukiwań o inne struktury. Oczywiście moglibyśmy pójść o wiele dalej i rozszerzyć poszukiwania nie tylko w aparacie mięśniowym, ale we wszystkich strukturach naszego ciała. Przyjrzyjmy się takiemu mechanizmowi:

Weźmy dla przykładu mężczyznę ok. 50 lat, budowlańca. Nasz bohater co dzień wstaje wcześnie rano by oddać się w wir pracy:

6:00 – pobudka 6:05 – pierwszy wdech świeżego powietrza z PAPIEROSA 6:15 – kawka z cukrem 6:30 – cukiernia 6:45 – śniadanie z drożdżówki; między czasie parę kaw jeszcze i paczka papierosów. Naszemu Panu również nie chce się gotować więc po pracy korzysta z dań gotowych dostępnych w marketach.


ℹ️Co taki tryb życia może spowodować?

Nasz żołądek może wykazywać dysfunkcje przez złą dietę m.in. przez zbyt gorące, zbyt zimne potrawy lub napoje, przyjmowanie leków lub nadużywanie alkoholu. Takie dysfunkcje nie tylko pozostają w obrębie narządu, ale zostanie przeniesiony np. przez układ wieszadłowy lub nerwowy na inne struktury.

Np. żołądek przez więzadło żołądkowo-przeponowe może zaburzać pracę przepony, a tym samym wszystko co znajduje się nad i pod przeponą. Przez zaburzenia w obrębie tego narządu może również wystąpić zaburzenie w układzie enterycznym, przez nerw błędny, który będzie miał bezpośredni wpływ na odcinek szyjny, a tym samym przez nerw przeponowy na lewy bark. Zaburzenia w obrębie barku będą wymuszały jego patologiczne ustawienie oraz napięcia mięśniowo-powięziowe co nie będzie bez znaczenia dla innych nerwów przechodzących w bliskim sąsiedztwie np. nerwie dodatkowym, łokciowym, pachowym, pośrodkowym oraz promieniowym. Zaburzenia na tylu strukturach stwarzają spustoszenie w okolicy kończyny górnej.


📍Medycyna chińska natomiast wskazuje na zależności narządowe i ich jakość funkcjonowania na napięcie mięśniowe. I tak np. zaburzenia w obrębie ŻOŁĄDKA może powodować napięcia w obrębie odcinka szyjnego, natomiast zaburzenia w obrębie JELITA GRUBEGO mogą wykazywać manifestacje na mięśniu PROSTOWNIKA PROMIENIOWEGO DŁUGIEGO NAGARSTKA, a to właśnie najczęściej ścięgno tego mięśnia jest wynikiem pierwotnego bólu pacjenta.

Jak widać zatem przyczyn bólu łokcia może być wiele, a nie tylko przeciążenie jednego ścięgna 😁


To tylko najprostsza kompensacja. Może być ich o wiele więcej. Każde zaburzenie narządowe będzie się manifestowało na stawach kręgosłupa więc terapia staje się o wiele bardziej skomplikowana, ale czym bardziej skomplikowane tym leczenie sprawie więcej satysfakcji. 😍


➡️CO Z TYM ZROBIĆ?

Jeśli chcesz się pozbyć przyczyny, a nie tylko skutku problemu. Swoją terapię prowadzimy na wszystkich polach występowania problemów. Od terapii manualnej po akupunkturę 😁


ZADZWOŃ LUB NAPISZ


216 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page