top of page

Akupunktura a ból pleców

W ostatnim czasie zainteresował mnie mocno temat akupunktury. Rodzajów tej medycyny wschodu jest równie sporo jak różnych metod, które sprowadzamy z zachodu. Jednak Medycyna Chińska jest uważana za najstarszą medycynę znaną człowiekowi. Opiera się na dość prostych założeniach oraz na samoleczeniu organizmu przez stymulowanie odpowiednich punktów.


Czy to faktycznie działa? Jak najbardziej!


W tradycyjnej akupunkturze rozróżnia się 12 podstawowych meridianów. Są to linie łaczące poszczególne punkty akupunkturowe w określonym przebiegu. Meridiany są reprezentacją danego narządu wewnętrznego na obwodzie organizmu.


12 meridianów to:

- meridian serca;

- płuc;

- osierdzia;

- wątroby;

- pęcherzyka żółciowego;

- śledziony i trzustki;

- żołądka;

- pęcherza moczowego;

- jelita grubego;

- jelita cienkiego;

- potrójny ogrzewacz;

- nerki.


Oprócz tego istnieją jeszcze 2 regulatory:

- główny regulator przedni;

- główny regulator tylny.


Stymulacja poszczególnych meridianów na ich określonej długości pomaga uwolnić się od różnych dolegliwości. Oprócz tego poszczególne meridiany się ze sobą równoważą. Oznacza to tyle, że jeżeli ból występuje w przebiegu określonego meridianu to stymulując inny meridian w innej części ciała, który go równoważy pozbywamy się bólu.


Przykład z akupunktury dystalnej:


Wycinek przedstawionego meridianu PĘCHERZA MOCZOWEGO przechodzi przez okolicę odcinka lędźwiowego kręgosłupa:Część meridianu pęcherza moczowego

To najczęstsza dolegliwość w społeczeństwie. Ten meridian możemy równoważyć przez MERIDIAN JELITA CIENKIEGO:Meridian JELITA CIENKIEGO

Reprezentacja odcinka lędźwiowego w równoważeniu będzie w okolicy dołu łokciowego. W przypadku klasycznej akupunktury stosuje się igły w okolicę oznaczoną czarnymi kółkami, szukając największego bólu na przedramieniu w tej okolicy. Natomiast Ty możesz sobie pomóc uciskając taką okolicę drugą ręką, stosując akupresurę. Oczywiście Akupunktura Równoważenia dr Tana rozróżnia bóle pochodzące z odcinka lędźwiowego na w uproszczeniu bóle samego kręgosłupa (chodzi o stawy kręgosłupa oraz nerwy tzw. rwa kulszowa) oraz bóle kręgosłupa pochodzące od napięć mięśniowych w tym obszarze. Niżej przedstawiony protokół uciskania jest w momencie bólu pochodzącego z przeciążonych, przepracowanych i napiętych mięśni.


JEŻELI BOLI CIEBIE KRĘGOSŁUP TO NACIŚNIJ NA PRZEDRAMIENIU OKOLICĘ ZAZNACZONĄ KÓŁKAMI. NACISK MUSI BYĆ DOŚĆ MOCNY, I POSZUKAJ MIEJSCA NAJBARDZIEJ TKLIWEGO W TEJ OKOLICY NA PRZEDRAMIENIU. JEŻELI ZNALAZŁEŚ TO SPRAWDŹ CZY BOLI CIEBIE NADAL KRĘGOSŁUP!!!
Obszar równoważący ból odcinka lędźwiowego

Zapraszam do podzielenia się wrażeniami z testów :)22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page