top of page

BÓL GŁOWY A PUNKTY SPUSTOWE

Zaktualizowano: 4 mar 2019

Jak punkty spustowe mają wpływ na uporczywe bóle głowy? Jak sobie z nimi poradzić? Znajdziesz odpowiedzi czytając ten artykuł.


Jak często boli Ciebie głowa? Jak sobie z tym radzisz? Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny od przemęczenia przez nabyte w ciągu życia negatywne wzorce postaw po bóle przygodne, czyli spowodowane alkoholem lub złym trybem życia. Przyczyn i sposobów pozbywania się tego bólu jest mnóstwo. Jednak rzadko który sposób potrafi usunąć prawdziwą przyczynę, czyli podłożę problemu. Aby pozbyć się problemu należy pozbyć się przyczyny która go wywołuje. Zilustrujmy to przykładem. Jeśli poplamisz swoją ulubioną bluzkę to co robisz? Zakładasz następną warstwę ubrań, żeby zasłonić plamę czy wrzucasz do pralki bluzkę, aby zmyć plamę? Tak samo jest z bólem głowy, gdy go tylko zatuszujesz tabletką, to tak jak byś tylko zasłonił plamę.


Oczywiście nie wszystkich typów bólu głowy można przyczyny usunąć od razu, ale są takie które wymagają natychmiastowego działania i przyczyna zostaje usunięta.

W niektórych sytuacjach miejsce bólu głowy jest uzależnione od Jego przyczyny. Zawsze należy się zastanowić nad tym, dlaczego boli mnie głowa, kiedy mnie boli, w jakim miejscu, po wykonywaniu jakich czynnościach mnie boli. Odpowiedzi na te pytania nie rzadko mogą wskazywać przyczynę.

Powiedzieliśmy sobie, że umiejscowienie bólu nie rzadko mówi o jego przyczynie. Rozwińmy ten temat. Punkty spustowe to miejsca miejscowej ischemii czyli niedokrwienia mięśnia na jego całej długości. Miejsca te wywołują ból mięśnia, a on nierzadko jest rzutowane na inne części ciała. Poszczególne mięśnie mogą wpływać na nasze funkcjonowanie oraz samopoczucie. Szczególnie mięśnie głowy, szyi czy też karku są odpowiedzialne za natarczywe bóle głowy, ponieważ przeciążenia tych mięśni nieraz są tak duże, że rzutują ból w obrębie głowy.

Zajmijmy się na razie jednym konkretnym mięśniem z którym praktycznie każdy z nas ma problem, a nieraz sam o tym nie wie. Mięsień CZWOROBOCZNY, potocznie nazywany KARKIEM. Przedstawiony jest u góry na rysunkowej ilustracji po lewej stronie.


Mięsień ten ma wiele punktów przyczepu począwszy od podstawy czaszki po wyrostki kolczyste 12 kręgów piersiowych. Aby ułatwić nawigację po tym mięśniu możemy go podzielić na część wstępującą, czyli od ostatniego kręgu piersiowego do linii barkowej i na część zstępującą, czyli od podstawy czaszki po linię barkową.


Na tworzenie się punktów spustowych inaczej punktów maksymalnej bolesności szczególnie podatny jest mięsień czworoboczny, a w szczególności jego część zstępująca (część górna mięśnie na ilustracji, zaznaczone czarne krzyżyki to miejsca punktów spustowych rzutujących ból na czaszkę), która rzutuje dolegliwości bólowe tak jak przedstawiono czerwonym kolorem na ilustracji rysunkowej po prawej stronie. W 99% to my sami jesteśmy sobie winni tego bólu, a nic z tym nie robimy. Złe wzorce postaw, tryb życia, praca to wszystko kształtuje nas organizm a on przyzwyczaja się do tego i adoptuje a to z kolei nastręcza problemów bólowych. 


Jest pewna grupa osób, które są bardziej niż inne narażone na ten syndrom bólowy. Osoby które godzinami siedzą przed TV, mają pracę siedzącą przed komputerem (księgowe) - to już chyba można nazwać chorobą zawodową, kierowcy ciężarówek i innych pojazdów spędzających godziny w pojazdach samochodowych, siedzący tryb życia. To grupy osób które powinny poważnie zastanowić się nad terapią tych mięśni jeśli w przyszłości chcą normalnie funkcjonować.

Mięsień czworoboczny i połączone z nim zespoły innych mięśnie nie tylko rzutują objawy w obrębie głowy, ale również klatki piersiowej, barku, łokcia, drętwienia palców i wiele innych, ale to może będzie przedmiotem innych artykułów. Powstawaniu punktów spustowych można zapobiegać samemu, ale trzeba znać techniki do tego potrzebne.


Więc zanim następnym razem weźmiesz tabletkę zastanów się co jest przyczyną bólu Twojej głowy lub innych części ciała. Warto skontaktować się z terapeutą i rozwiązać przyczynę bólu a nie zatuszować tylko objaw.22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page