top of page

PRZEŁYK - RURA czy COŚ WIĘCEJ?

Przełyk, w zależności od stanu skurczu, ma długość 25-30cm i przebiega esowato wzdłuż krzywizn kręgosłupa. Dzięki skurczą perystaltycznym przełyk transportuje pokarm z gardła w kierunku żołądka. Nie zachodzi w nim trawienie, ani wchłanianie substancji odżywczych. W spoczynku zwieracz górny zapobiega przedostawaniu się powietrza do żołądka. Zwieracz dolny zapobiega refluksowi z żołądka, czyli cofaniu się treści pokarmowej lub zarzucaniu drażniących soków żołądkowych.


Dysfunkcję w okolicy przełyku prowadzą do zaburzeń w obrębie: -tarczycy -aorty, tchawicy -żołądkaPRZEŁYK

Na wskutek dużej ilości bodźców z zewnątrz może dojść do rozwoju zespołu jelita drażliwego oraz do zaburzeń motoryki przełyku.


Gdy dochodzi do zaburzeń w obrębie przełyku odbije się to na pracy przepony i jej wzmożonym napięciu, zmienią się krzywizny piersiowego odcinka kręgosłupa, a odcinek szyjny będzie nadmiernie wyprostowany.


Skutki dysfunkcji narządowej przełyku będziemy odczuwać bólem w okolicy: -w okolicy przejścia piersiowo-lędźwiowego -napięcia w obrębie stawów głowy -dysfunkcji w okolicy C7-Th5 -dysfunkcji żeber I-IV -dysfunkcji lewego obojczyka -bóle imitujące bóle sercopochodne


Natomiast objawy współistniejące to: -bóle zamostkowe -zgaga -wychudzenie -biegunki i zaparcia -zespół jelita drażliwego


Po tej krótkiej analizie przełyk jednak nie jest zwykłą rurą, a narządem który gdy działa w dysfunkcji może przyczynić się do wielu problemów bólowych.

DOBRZE JEST DBAĆ O NARZĄDY WEWNĘTRZNE RÓWNIEŻ PRZEZ ICH TERAPIĘ.

151 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page