top of page

Regeneracja i sen w procesie utrzymania zdrowia

Jak myślisz jak ważne są te dwie rzeczy? Każdy z ludzi chciałby czuć się wypoczęty każdego dnia i mieć mnóstwo energii, którą mógłby spożytkować na realizacje własnych planów. Równocześnie każdy też dąży do tego, aby nic nie sprawiało mu dolegliwości bólowych. Jednak mało ludzi zastanawia się nad tym, jak istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena snu i jaki ma to wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.Sen z definicji to jedna z podstawowych czynności biologicznych mająca bezpośredni wpływ na zachowanie człowieka przy życiu i zapewnienia prawidłowych procesów fizjologicznych w obrębie organizmu. Podczas snu zostanie zaniżona reaktywność na bodźce, zaniża się ilość oddechów, zwalniają procesy metaboliczne oraz jest zniesiona aktywność ruchowa. Nie oznacza to jednak, że w naszym ciele nic się nie dzieje i jest nieaktywne. Podczas snu dochodzi do niezliczonych procesów regeneracyjnych oraz oczyszczających. To dlatego kolejnego dnia mamy więcej energii i jesteśmy gotowi do działania.


Sen ma bezpośredni wpływ na wszystkie układy naszego ciała i na ich regeneracje. Poczynając od układu nerwowego, a kończąc na układzie ruchu. To właśnie podczas snu dochodzi również do procesów naprawczych naszego organizmu. Jednak jest wiele czynników wpływających na zaburzenie naszego snu. Czego zatem unikać podczas dnia, aby lepiej się wysypiać?


Okazuje się, że bardzo duży wpływ na nasz sen ma światło jakie widzimy. Dzisiaj chyb nikt nie jest wstanie się obyć bez komórki, tabletu, telewizora. Nagminnie używamy tych urządzeń podczas całego dnia i nie inaczej jest również gdy idziemy spać. Badania pokazują, że światło wpływa na jakość naszego snu. Jak?


W normalnych warunkach cykle dobowe naszego organizmu kontrolowane są przez dwa cykle oświetleniowe: światło słońca oraz światło księżyca. Dobrze wiemy, że te dwa rodzaje światła bardzo mocno się od siebie różnią. Jaki z tego wniosek? Odkąd jednak wynaleziono żarówkę i różne urządzenia elektronicznie w nadmierny sposób jesteśmy nastawienie na działanie światła NIEBIESKIEGO. Światło niebieskie przez oddziaływanie na siatkówkę oka pobudza procesy układu nerwowego w naszym organizmie, hamując wydzielanie melatoniny, czyli hormonu regulującego naszą dobową aktywność. Patrząc na niebieskie światło telewizora, telefonu, komputera cały czas stresujemy nasz organizm wydzielając nie te hormony, które powinny być wydzielane podczas rozpoczyna snu.


Będąc wystawieni na działanie światła niebieskiego w naszym organizmie wydzielany jest kortyzol, czyli hormon stresu odpowiedzialny za reakcje walki i ucieczki. Będąc poddani pod działanie tego hormonu nie tylko trudno jest nam zasnąć, ale nasze zdolności regeneracyjne są znacząco utrudnione. Warto wspomnieć jeszcze o osobach, które w ogóle zasypiają przy zapalnym świetle.


Badania pokazują, że osoby nie śpiące w ciemności są bardziej narażone na cukrzycę, ponieważ w procesie snu dochodzi do zaburzeń w produkcji hormonu insuliny. Najzwyczajniej dochodzi do insulinooporności, a to prowadzi do cukrzycy. Nawet jedna noc już uwrażliwia nas na tą substancje.


Co zatem zrobić?

-unikaj niebieskiego światła minimum godzinę przed pójściem spać

-w porach popołudniowe - wieczornych stosuj w urządzeniach elektronicznych filtry światła niebieskiego i stosuj światło żółte, które jest naturalne dla naszego organizmu i pomoże Tobie w śnie oraz regeneracji

Zatem, gdy już teraz zmagasz się z jakimiś dolegliwościami bólowymi swojego organizmu zacznij od zadbania o swój sen i procesy regeneracyjne zachodzące podczas tej jakże przyjemnej czynności. A później zobacz na pozostałe zakładki tej strony i dowiedz się jak już dzisiaj możesz zmienić nawyki dnia codziennego i pozbyć się bólu.


Więcej informacji w następnym poście.

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page