top of page

Stres - jak sobie radzić - ból kręgosłupa

Zaktualizowano: 26 sie 2020

Dobrze jest nieraz poprostu usiąść i coś napisać. W ostatnim czasie sporo postów i innych materiałów pojawia się na temat zdrowia w sensie ogólnym. Nie każdy temat dotyczy bólów kręgosłupa, ponieważ nie tylko one występują w społeczeństwie, aczkowiek wszelkie problemy o których wspominam w różnych materiałach będą kończyły się bólem w obrębie kręgosłupa.

Stres to coś co przeżywa każdy. Jeżeli nigdy nie byłeś zestresowany, to nie jesteś człowiekiem. Najprościej mówiąc stres to ogólna REAKCJA człowieka na działanie stresorów. Na ten temat poświęce osobny post lub film. Biorąc pod uwagę 100 lub 200 lat wstecz i to w jaki sposób żyli wtedy ludzie, a zestawiając to z życiem, które doświadczamy obecnie, to diametralnie się ono różni. W przeszłości, biorąc pod uwagę kilka tysięcy lat życia człowieka, nie było wiele bodźców, które stresowały ludzi, a nawet jeśli dochodziło do ogromnego stresu to wynik takiej sytuacji, kończył się życiem lub śmiercią. Wniosek z tego taki, że ludzi doświadczali co prawda dużego stresu, ale byli wystawiani na jego ekspozycje bardzo krótki czas. Wiele setek lat temu, wyglądało to w taki sposób:Ludzie z różnych epok, oraz kultur przeżywali permanentny stres, ale był on krótkotrwały. Aztekowie często składali w ofierze jęców wojennych, na arenie Koloseum gladiatorzy zabijali się dla rozrywki, w czasach średniowiecza często torturowano ludzi celem wydobycia z nich jakiś informacji lub po prostu za różne przestępstwa, a chłopi pańszczyźniani musieli urządzać polowania, aby zdobyć pożywienie dla swojej rodziny. Niewątpliwie życie tych ludzi wyglądało zupełnie inaczej od naszego obecnie, ale jedno jest pewne, że oni się mniej stresowali od nas obecnie. Więc pewnie gdyby im zmierzyć poziom kortyzolu we krwi rano, albo ACTH, to te parametry były by w normie. Poziom tych hormonów będzie informował nas o tym w jaki sposób funkcjonuje u nas droga KORA - PRZYSADKA - NADNERCZA. Oczywiście to nie tylko jedyne hormony do oznaczenia. Swoją drogą, ciekawe który aztecki wojownik by się zgodził na takie badanie :)


Dzisiaj nie składa się ludzi w ofierze, ani nie poluje, aby zdobyć pożywienie, ale ludzi są poddawani nieustannej impulsacji różnych stresorów. Stres niestety w naszym organizmie nie jest związany tylko z negatywnymi emocjami, ale również często jest związany z czymś co powinno wywoływać w nas radość. Według badań ludzie odczuwają wysoki stres gdy biorą ślub, lub otrzymają awans w pracy. Zatem jest sporo czynników, które wywołują u nas nieporządaną reakcje organizmu i to w jaki sposób zareagujesz na taki stresor będzie derminowało Twoje późniejsze samopoczucie. Długotrwały stres będzie również bezpośrednio wpływał na nasz stan zdrowia, oraz naszą witalność i różne dolegliwości które na codzień odczuwamy w tym ból kręgosłupa.


Wcześniejsze 2 filmy, które znajdziesz pod tymi linkami:


jasno wskazywały na to co jest przyczyną odczuwania silnego stresu, ale również w jaki sposób można sobie z nim radzić.


Swoją drogą bardzo polecam, jeżeli interesuje Ciebie ta tematyka. Jest jednak jeszcze parę czynników, które pomogą Tobie w radzeniu sobie z stresem i wyeliminiowaniu negatywnych jego skutków. Najważniejsze jest to, aby zrozumieć w jaki sposób działa stres. Ten temat też zostanie omówiony niebawem.


Układ nerwowy będzie jednym z pierwszych, które będą modulowały swoją odpowiedź na bodźcowanie przez stresor. W jaki sposób zatem wspomóc ten element naszego organizmu?


Wiele czynników zostało podanych w filmach, ale jest jeszcze jeden: TO TERAPIA MANUALNA. To bardzo szerokie pojęcie, ale stosując różnie metody, możemy sprawdzić w jakim stopniu Twoje nadnercza i układ nerwowy są zaangażowane w proces i wspomóc w różnych polach Twój organizm, by mógł sobie poradzić z stresem i jego negatywnymi skutkami. Innym ważnym czynnikiem pomagającym radzić sobie z stresem może być umiarkowna aktywność fizyczna. Odpowiednio ukierunkowamy trening oraz jego intensywnośc pomoże utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji psycho-fizycznej. Możesz się dowiedzieć czegoś wiecej na ten temat kontaktując się ze mną bezpośrednio :)


Walczyć z stresorami należy na wielu polach:


- pod kątem oddychania (to też temat na oddzielny post :)

- odżywiania

- układu pokarmowego

- układu nerwowego centralnego i obwodowego


jeżeli chcesz wiedzieć w jaki sposób to działa to śledź w dalszym ciągu publikowane informacje na tym blogu oraz stronie internetowej na facebooku. Jeżeli zmagasz się z jakimś dłuższym stresem i oddziałuje on negatywnie na Twój organizm to nie wahaj się zapytać o pomoc:


Więcej informacji na: www.uwalniamyodbolu.pl

Facebook: medtherapyy


Z każdym stresorem jesteśmy wstanie sobie poradzić, ale potrzebujemy odpowiednich zasobów do tego.

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page