top of page

Twój mózg, a osobowość

🤯Zastanawiałeś się nad tym, co sprawia, że jesteś tym kim jesteś❓❓


Jako nieliczne ssaki rodzimy się z nie do końca rozwiniętym mózgiem, który podczas życia wzrasta. Minusem tej sytuacji jest to, że abyśmy uzyskali pełną dorosłość musi upłynąć sporo czasu, a właściwie dwie dekady.

Tym samym przez tak długi czas jesteśmy uzależnieni od naszych rodziców. Jednak są tego bardzo dobre strony, jako jedyne stworzenia na ziemi odznaczamy się ponadprzeciętną inteligencją, a to sprawia, że jesteśmy kreatywni i potrafimy sobie radzić z wieloma sytuacjami w życiu,


Dla tych wszystkich skomplikowanych operacji, które wykonuje nasz mózg są zarezerwowane konkretne ośrodki znajdujące się w nim. Żaden z tych ośrodków nie działa osobno i wszystkie są ze sobą ściśle połączone. Właśnie dlatego potrafimy reagować na różne bodźce całym swoim organizmem.

Poza tym potrafimy zapamiętywać oraz analizować wszystkie sytuacje, które spotykają nas w życiu i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Dzięki ilości neuronów, czyli połączeń w naszym mózgu mamy również inteligencje emocjonalną i jesteśmy wstanie otaczać inne osoby darzyć różnymi uczuciami.

Konkretne płaty mózgu sprawiają, że potrafimy myśleć, oceniać, czuć, pamiętać, widzieć, słyszeć i wykonywać setki różnych czynności.


🧠PŁAT CIEMIENIOWY sprawia, że:


- czujemy, kiedy łza spływa nam po policzku;


🧠PŁAT SKRONIOWY odpowiada za:


- pamięć;

- słuch;

- powonienie;


🧠PŁAT POTYLICZNY jest kluczowy dla naszego wzroku;


🧠PŁAT CZOŁOWY powoduje, że jesteśmy wstanie koordynować swoje ruchy.
Oczywiście to tylko podstawowe funkcje tych ośrodków. Płat czołowy trzyma naszą osobowość w ryzach, dzięki temu potrafimy panować nad sobą oraz oceniać co jest dla nas dobre lub złe i hamuje niektóre reakcje dzięki czemu często nie ponosimy konsekwencji swoich lekkomyślnych decyzji, ponieważ nie podejmujemy działań na swoją szkodę.

W momencie, gdy kora przedczołowa nie działa tak powinna, może to powodować, że nie jesteśmy wstanie skupić się na wykonywanych czynnościach i jesteśmy rozproszeni tym co znajduje się w środowisku w którym aktualnie się znajdujemy.

Płat czołowy nie jest tylko organizatorem naszych cech osobowości. Dzięki przedniej korze czyni z nas ludzi moralnych i obdarzonych poczuciem humoru. Ale za nasze cechy osobowości nie tylko odpowiada właśnie ten obszar mózgu. W płatach skroniowych znajdują się ośrodki pamięci i uczuć, a na przykład dzięki móżdżkowi nie mówimy tego co nam ślina na język przyniesie, chyba, że nie działa on tak jak powinien.


Okazuje się jednak, że na nasza osobowość jest kształtowana przez środowisko w całym naszym życiu dziecięcym. Jeżeli zostaliśmy wychowani w rodzinie szanującej się i kochającej to większe prawdopodobieństwo, że sami tacy będziemy. Natomiast jeżeli nasi rodzice niezbyt o nas dbali, sami będziemy tacy wobec innych.


Nic straconego, nasz mózg można przeprogramować, ale potrzeba do tego trochę wysiłku.


Jeżeli interesują Ciebie inne funkcje mózgu i chciałbyś również wiedzieć jak mózg wpływa na modulowanie bólu w Twoim organizmie, napisz w wiadomość prywatną lub zadzwoń. A może masz problemy zdrowotne których nikt wcześniej nie potrafił rozwiązać? Brzmi ciekawie? 🧠🗣

6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page