Zwyrodnienia kręgosłupa w świecie medycyny nazywane są chorobą. Choroba natomiast polega na zaburzeniu funkcji lub uszkodzeniu struktury. Co to właściwie oznacza? Oznacza to tyle, że nasz organnim, a dokładniej mówiąc np. kręgosłup nie pracuje w taki sposób jak powinien i jego poszczególne elementy przez zły sposób poruszania się szybciej się zużywają. Często porównuje to do zepsutego elementu zawieszenia w samochodzie. Gdy jakaś część układu zawieszenia nie pracuje tak jak powinna, to na przestrzeni czasu dochodzi do przedwczesnego zużycia innych części np. szybszego zdarcia opon. Podobnie sprawa się ma w przypadku braku prawidłowej pracy stawów kręgosłupa, lub jakiegokolwiek innego stawu, ale nie tylko stawów, a wszystkich elementów pracujących, abyśmy mogli się poruszać. Brak odpowiedniej higieny naszego organizmu i nie mówię tutaj o proces mycia się, a obchodzenia się z swoim ciałem bezpośrednio przekłada się na to jak się czujesz, ile masz energii i czy masz ból.
Na higienę organizmu składa się naprawdę dużo rzeczy, na które na codzień zbytnio nie zważasz, dopóki nie masz bólu. Jakie to czynniki?
prawidłowa aktywność ruchowa
sposób odżywania się
odpowiednie oddychanie
regeneracja
sen
minimalizacja stresu
optymalizacja ruchu w ciągu dnia
Zajmijmy się tą ostatnią częścią: optymalizacja ruchu w ciągu dnia. Elementy Twojego organizmu zużywać będą się proporcjonalnie szybko do tego jak o nie dbasz. Logiczny jest wniosek, że czym więcej jeździsz swoim samochodem po dziurach tym szybciej zepsują się elementy zawieszenia. To samo dzieje się w kręgosłupie. Są pozycje, które będą nadmiernie wpływały na zużycie się Twojego kręgosłupa, a w szczególności dysku - krążka międzykręgowego. Dysk ma dobre zdolności do regeneracji do pewnego wieku organizmu, ale czym jesteś starszy, tym słabiej się on regeneruje, co w konsekwencji rodzi zwyrodnienia. Każdego dnia na dyski kręgosłupa wywierana jest ogromna siła, której kierunek jest wyznaczany zgodnie z tym co aktualnie robimy, lub w jakiej pozycji przebywamy. O jakich pozycjach i obciążeniu mówimy?
Mówi się, że takim znośnym obciążeniem dla dysku, szczególnie dla odcinka lędźwiowego, ponieważ poziom kręgosłupa i jego zdolność do znoszenia obciążeń na różnych segmentach jest inna to 80 - 90 kg. Jak przedstawia poniższa ilustracja, w takim przedziale obciążenia mieści się:
pozycja leżąca
pozycja leżąca na boku
pozycja siedząca odchylona
oraz w górnej granicy stojąca
Pewnie przyznasz mi racje, że w ciągu dnia mało przebywasz w takich pozycja, albo prawie w ogóle. Zazwyczaj siedzisz, stoisz wykonując jakieś prace, lub porostu schylasz się przenosząc jakieś przedmioty. W takich przypadkach, dokładając jeszcze do tego nieprawidłowy ruch, Twój organizm jest narażony na ogromne przeciążenia, co w konsekwencji rodzi ból, oraz w późniejszym czasie zwyrodnienia. Czym dłużej trwa taka sytuacja, tym bardziej jesteś narażony na powstawanie dolegliwości bólowych, a jeżeli je ignorujesz w początkowej fazie, to naprawdę robisz sobie wielką krzywdę.
Ból to krzyk organizmu o pomoc. Jeżeli go ignorujesz, to Twoje ciało uruchamia procesy, które niekoniecznie w perspektywie czasu wychodzą mu, a w konsekwencji Tobie na dobre. Zwalczenie w późniejszym czasie takiego bólu jest bardzo trudne, a nieraz już nie możliwe do osiągnięcia.
Pewnie teraz zapytasz co w takim razie robić skoro pracuje i muszę jakoś się utrzymać? To dobre pytanie. Gdy zepsuje Ci się samochód, od razu jedziesz nim do mechanika, podobnie jest z Twoim ciałem, jeżeli już teraz masz dolegliwości bólowe, nawet takie które mają niską intensywność, lub poprostu prewencyjnie chcesz zadbać o swoje ciało to musisz poddać je naprawie. Odezwij się w prywatnej wiadomości lub zadzwoń to z pewnością pomogę Tobie w odzyskaniu równowagi w Twoim ciele. Jednak wizyta i próba rozluźnienia struktur organizmu to nie to wszystko. Potrzeba czegoś znacznie więcej jeżeli chcesz zachować zdrowie. Czego?
Więcej na: www.uwalniamyodbolu.pl
#dysk #przepuklina #ból #trening #zwyrodnienia #zwyrodnieniakręgosłupa #kolano #szyja #bólkręgosłupa
Comments