top of page

Zwyrodnienia kręgosłupa, a aktywność ruchowa

Zwyrodnienia kręgosłupa w świecie medycyny nazywane są chorobą. Choroba natomiast polega na zaburzeniu funkcji lub uszkodzeniu struktury. Co to właściwie oznacza? Oznacza to tyle, że nasz organnim, a dokładniej mówiąc np. kręgosłup nie pracuje w taki sposób jak powinien i jego poszczególne elementy przez zły sposób poruszania się szybciej się zużywają. Często porównuje to do zepsutego elementu zawieszenia w samochodzie. Gdy jakaś część układu zawieszenia nie pracuje tak jak powinna, to na przestrzeni czasu dochodzi do przedwczesnego zużycia innych części np. szybszego zdarcia opon. Podobnie sprawa się ma w przypadku braku prawidłowej pracy stawów kręgosłupa, lub jakiegokolwiek innego stawu, ale nie tylko stawów, a wszystkich elementów pracujących, abyśmy mogli się poruszać. Brak odpowiedniej higieny naszego organizmu i nie mówię tutaj o proces mycia się, a obchodzenia się z swoim ciałem bezpośrednio przekłada się na to jak się czujesz, ile masz energii i czy masz ból.


Na higienę organizmu składa się naprawdę dużo rzeczy, na które na codzień zbytnio nie zważasz, dopóki nie masz bólu. Jakie to czynniki?


 • prawidłowa aktywność ruchowa

 • sposób odżywania się

 • odpowiednie oddychanie

 • regeneracja

 • sen

 • minimalizacja stresu

 • optymalizacja ruchu w ciągu dnia

Zajmijmy się tą ostatnią częścią: optymalizacja ruchu w ciągu dnia. Elementy Twojego organizmu zużywać będą się proporcjonalnie szybko do tego jak o nie dbasz. Logiczny jest wniosek, że czym więcej jeździsz swoim samochodem po dziurach tym szybciej zepsują się elementy zawieszenia. To samo dzieje się w kręgosłupie. Są pozycje, które będą nadmiernie wpływały na zużycie się Twojego kręgosłupa, a w szczególności dysku - krążka międzykręgowego. Dysk ma dobre zdolności do regeneracji do pewnego wieku organizmu, ale czym jesteś starszy, tym słabiej się on regeneruje, co w konsekwencji rodzi zwyrodnienia. Każdego dnia na dyski kręgosłupa wywierana jest ogromna siła, której kierunek jest wyznaczany zgodnie z tym co aktualnie robimy, lub w jakiej pozycji przebywamy. O jakich pozycjach i obciążeniu mówimy?


Mówi się, że takim znośnym obciążeniem dla dysku, szczególnie dla odcinka lędźwiowego, ponieważ poziom kręgosłupa i jego zdolność do znoszenia obciążeń na różnych segmentach jest inna to 80 - 90 kg. Jak przedstawia poniższa ilustracja, w takim przedziale obciążenia mieści się:


 • pozycja leżąca

 • pozycja leżąca na boku

 • pozycja siedząca odchylona

 • oraz w górnej granicy stojącaPewnie przyznasz mi racje, że w ciągu dnia mało przebywasz w takich pozycja, albo prawie w ogóle. Zazwyczaj siedzisz, stoisz wykonując jakieś prace, lub porostu schylasz się przenosząc jakieś przedmioty. W takich przypadkach, dokładając jeszcze do tego nieprawidłowy ruch, Twój organizm jest narażony na ogromne przeciążenia, co w konsekwencji rodzi ból, oraz w późniejszym czasie zwyrodnienia. Czym dłużej trwa taka sytuacja, tym bardziej jesteś narażony na powstawanie dolegliwości bólowych, a jeżeli je ignorujesz w początkowej fazie, to naprawdę robisz sobie wielką krzywdę.


Ból to krzyk organizmu o pomoc. Jeżeli go ignorujesz, to Twoje ciało uruchamia procesy, które niekoniecznie w perspektywie czasu wychodzą mu, a w konsekwencji Tobie na dobre. Zwalczenie w późniejszym czasie takiego bólu jest bardzo trudne, a nieraz już nie możliwe do osiągnięcia.


Pewnie teraz zapytasz co w takim razie robić skoro pracuje i muszę jakoś się utrzymać? To dobre pytanie. Gdy zepsuje Ci się samochód, od razu jedziesz nim do mechanika, podobnie jest z Twoim ciałem, jeżeli już teraz masz dolegliwości bólowe, nawet takie które mają niską intensywność, lub poprostu prewencyjnie chcesz zadbać o swoje ciało to musisz poddać je naprawie. Odezwij się w prywatnej wiadomości lub zadzwoń to z pewnością pomogę Tobie w odzyskaniu równowagi w Twoim ciele. Jednak wizyta i próba rozluźnienia struktur organizmu to nie to wszystko. Potrzeba czegoś znacznie więcej jeżeli chcesz zachować zdrowie. Czego?


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page